• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
úterý 23 říj 2018
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

GULÁŠOVÁ POLÉVKA

GULÁŠOVÁ POLÉVKA 5 osob

35 dkg hovězího masa (péro), nakrájet na kostičky
20 dkg vepřového (ramínko), nakrájet na kostičky
2 l hovězího vývaru
1 menší cibule, drobně nakrájet
½ mrkve, drobně nakrájet
1 menší petržel, drobně nakrájet
1/8 celere, drobně nakrájet
1 lžíce sádla
1 lžíce hladké mouky
35 dkg brambor, nakrájet na kostičky
2 rajčata, nebo 1 lžíce kvalitního rajského protlaku
½ lžičky kmínu
5 zrnek pepře
1 bobkový list
pepř

V hrnci rozpustit sádlo, přidat mrkev, petržel, celer, smažit 2 minuty.
Přidat cibuli, osmažit do světlehněda.
Přidat maso, osolit, osmažit, přidat mouku, promíchat.
Přidat rajčata, kmín, vydusit šťávu.
Přidat vývar, ale jen tolik, aby se maso dusilo, přidat celý pepř, bobkový list, maso dusit do měkka.
Přidat zbytek vývaru, brambory, vařit, až jsou brambory měkké.
Dochutit pepřem a solí.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme