• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
pondělí 21 led 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

HOVĚZÍ NA HŘÍBKÁCH

1 kg květový šál (spodní část kýty – hovězí zadní)
8 středních hřibů, očistit, nakrájet na plátky
5 dkg špeku, nakrájet na klínky
5 dkg špeku, drobně nakrájet
1 lžíce sádla na smažení nebo podle potřeby
hovězí vývar na podlévání
1 cibule, drobně nakrájet
5 zrnek pepře
1 lžíce hladké mouky
1 lžička kmínu
pepř
sůl

Maso prošpikovat, osolit, opepřit.
V pekáči na plotně rozpustit sádlo, přidat drobně krájený špek, přidat cibuli, smažit 4 minuty,
Přidat maso, osmažit ze všech stran, přidat celý pepř.
Podlít vývarem, dát do trouby rozehřáté na 180°C, péct 1,5 hodiny, občas podlévat horkým vývarem a přelévat výpekem, v polovině doby pečení maso obrátit.
Na pánvi rozpustit máslo, přidat hříbky, zasypat kmínem, první 1 minutu hříbky nemíchat, pustily by vodu a neosmažily by se.
Hříbky smažit další 3 minuty, občas promíchat.
Upečené maso dát stranou, vydušenou šťávu scedit do kastrolu.
Vydušenou šťávu zredukovat, přidat mouku, promíchat, zředit vývarem, vařit 25 minut, podle potřeby dál ředit vývarem na požadovanou hustotu, přidat hříbky, provařit, dochutit pepřem, solí.
Maso nakrájet na plátky, omáčku dát do omáčníku.
Příloha: kynutý knedlík, bramborový knedlík, bramborové noky, vařená rýže.
Víno: Frankovka.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme