• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
sobota 20 led 2018
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

ROŠTĚNKY NA SLANINĚ

80 dkg vysokého roštěnce
2 lžíce sádla, nebo podle potřeby
hovězí vývar na podlití
1 cibule, nakrájet na proužky
1 cibule, drobně nakrájet
8 dkg špeku, nakrájet na proužky
3 dkg špeku, nakrájet na kostičky
½ lžíce hladké mouky na posypání roštěnek
1 lžíce mouky, na jíšku
1 lžička mleté papriky
5 zrnek celého pepře
pepř
sůl

Roštěnec nakrájet na plátky, rozklepat, okraje naříznout, opepřit, osolit.
Na roštěnky položit proužky špeku a proužky cibule, zavinout, zavázat nití, posypat mletou paprikou a moukou.
Na pánvi rozpustit 1 lžíci sádla, přidat roštěnky, osmažit ze všech stran.
V tlakovém hrnci rozehřát 1 lžíci sádla, přidat drobně krájený špek, drobně krájenou cibuli, smažit 4 minuty, míchat, přidat roštěnky.
Přidat celý pepř, dostatek hovězího vývaru, dusit 25 minut.
Do výpeku na pánvi přidat 1 lžíci mouky, míchat 1 minutu, zředit vývarem, scedit do menšího kastrolu, vařit 25 minut, ředit podle potřeby.
Roštěnky vyndat na talíř, odstranit nitě, šťávu scedit k provářené jíšce, provařit.
Omáčku dochutit pepřem a solí.
Příloha: vařená rýže, bramborové knedlíky.
Víno: Modrý Portugal.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme