• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
čtvrtek 24 led 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

POLÉVKA ZE ZVĚŘINY

POLÉVKA ZE ZVĚŘINY 5 osob

350 g srnčího/dančího (krk, plec)
1,5 l vody
5 lžic vřené rýže
1 cibule, hrubě nakrájet
1/2 mrkve, hrubě nakrájet
1 petržel, hrubě nakrájet
1/8 celere, hrubě nakrájet
1 cibule, hrubě nakrájet
1 lžíce kvalitního protlaku
bobkový list
4 zrnka pepře
2 zrnka jalovce, rozmáčknout
1 lžíce sádla
1 lžíce hladké mouky
pepř
sůl

Maso prudce osmažit, vložit do tlakového hrnce, 1,5 l přidat studené vody, přivést k varu, sbírat pěnu, přidat hrubě krájenou zeleninu, pepř, sůl, bobkový list, jalovec, vařit 35 minut.
Zatímco se vaří maso připravit jíšku: v hrnci krátce opražit mouku, přidat sádlo, míchat 1 minutu. Zředit ½ litrem studené vody, osolit, pomalu vařit 30 minut, podle potřeby ředit.
Do hrnce k jíšce scedit vývar, maso nakrájet na kostičky, dát stranou.
Vývar se zředěnou jíškou vařit ještě 15 minut, vložit nakrájené maso, vařenou rýži, protlak.
Provařit, ochutit pepřem a solí.

Vařená rýže
4 lžíce rýže
½ cibule
1 hřebíček
sůl

Do většího hrnce nalít vodu, cibuli, které zapíchnout hřebíčky, sůl, přivést k varu.
Dobře propláchnutou rýži vložit vroucí vody, vařit 5 minut, slít.
Rýži vložit do polévky.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme