• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
pátek 14 pro 2018
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

OŘÍŠKOVÁ ROLÁDA S KRÉMEM A SE ŠLEHAČKOU

100 g polohrubé mouky
100 g cukru
5 žloutků,
5 bílků, ušlehat sníh
moučkový cukr na posypání
špetka soli
smetana na šlehání, ušlehat s menším množstvím cukru
máslo na potření papíru na pečení
hrubá mouka na posypání
papír na pečení

Krém
60 g másla
60 g práškového cukru
1 žloutek
2 lžičky rumu

V míse utřít polovinu cukru se žloutky, přidat zbytek cukru a střídavě sníh a mouku, promíchat.
Na plech položit papír na pečení, potřít máslem, posypat hrubou moukou.
Těsto rozprostřít na papír na pečení, tloušťka cca 2 cm.
Dát do trouby rozehřáté na 160°C, péct cca 15 minut, sledovat barvu těsta.
Upečené těsto svinout do vlhké utěrky a nechat vychladnout.
Těsto rozvinout potřít krémem, svinout, posypat moučkovým cukrem, ozdobit šlehačkou.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme