• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
pátek 14 pro 2018
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

ČOČKA NA KYSELO

 • 0,5 kg čočky, přebrat, propláchnout
 • 2 cibule, drobně nakrájet
 • 2 lžíce sádla
 • 1 lžíce másla
 • 1 lžíce hladké mouky
 • 1 lžíce octa
 • pepř
 • sůl

Čočku není třeba namáčet.
V malém kastrolku opražit mouku, mouku odsypat na talířek.
Do kastrolku vložit lžíci másla, rozehřát, přidat 1 nakrájenou cibuli, smažit 3 minuty, míchat.
Přidat mouku, míchat 40 vteřin, zředit studenou vodou.
Čočku dát do hrnce, zalít vodou, aby byla ponořená, přivést k varu, slít. Tento krok částečně omezí nadýmání.
Čočku dát do čistého kastrolu, zalít studenou vodou, vařit.
Když se voda začne vařit, přidat cibulovou jíšku, vařit, až čočka změkne, míchat.
Dochutit octem, pepřem a solí.
Na pánvi rozehřát sádlo, přidat cibuli, samžit, až začne mírně žloutnout.
Prezentace: jednotlivé porce přelít částí rozehřátého sádla s osmaženou cibulí.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme