• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
čtvrtek 24 led 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

HRACHOVÁ POLÉVKA (fazolová, čočková)

fazole ani čočku nemixovat

250 g hrachu
2 lžíce hladké mouky
3 lžíce másla
½ lžíce másla na závěr do polévky
2 l vody
1 dcl mléka nebo 2 lžíce smetany
menší cibule, hrubě nakrájet
menší cibule, drobně nakrájet
½ mrkve, drobně nakrájet
½ petržele, drobně nakrájet
kousek celeru, drobně nakrájet
3 stroužky česneku, rozmačkat
1½  lžička majoránky
zelená petržel, drobně nakrájet
1 lžička saturejky
pepř
sůl
bílé pečivo, nakrájet na kostičky, osmahnout

1. Hrách namočit přes noc.
2. Hrách zalít vodou, přidat hrubě krájenou cibuli, hrách uvařit doměkka, rozmixovat.
3. V hrnci rozpustit 2 lžíce másla, přidat zeleninu, osmahnout, přidat drobně krájenou cibuli, osmahnout
4. Přidat mouku, udělat jíšku, zředit vodou z hrachu, vodu, vařit 15 minut.
5. Přidat česnek, zelenou petržel, majoránku, saturejku, provařit 5 minut.
6. Přidat mléko, provařit, ještě rozmixovat.
7. Přidat ½ lžíce másla, promíchat.
Do talíře vložit osmažené bílé pečivo, zalít polévkou.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme