• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
čtvrtek 24 led 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

JEHNĚČÍ KOTLETY S HRACHOVOU KAŠÍ

800 g jehněčích kotlet, osolit, opepřit
200 g vařeného hrachu nebo čerstvého hrachu, osolit, opepřit, rozmixovat na kaši
6 rajčat, oloupat, nakrájet
1 cibule, drobně nakrájet
1 petržel, drobně nakrájet
1 menší mrkev, drobně nakrájet
8 chřestů
 lžíce sádla
1 lžíce másla
1 polévková lžíce olivového oleje
1 dcl bílého vína
4 dcl hovězího vývaru
tymián
1/2 lžičky majoránky
2 lžičky citrónové šťávy
pepř
sůl

V kastrole rozehřát sádlo, jehněčí kotlety prudce osmažit z obou stran, dát stranou.
Přidat máslo, kořenovou zeleninu, osmažit, přidat cibuli, osmažit.
Přidat bílé víno, zredukovat na polovinu, přidat kotlety, tymián, podlít, dusit doměkka, maso vyjmout.
Dolít vývar, zredukovat na potřebnou hustotu, přidat kousek másla, vrátit kotlety.
Do rozmixovaného hrachu vmíchat majoránku, citrónovou šťávu, dochutit pepřem, solí.
Chřest oloupat, 8 minut vařit v osolené vodě, osmažit na másle.
Prezentace: do středu talíře dát porci hrachu, přes porci hrachu položit 2 kotlety, maso přelít šťávou, přes kotlety položit 2 chřesty.
Víno: Cabernet Sauvignon; Merlot.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme