• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
úterý 22 led 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

KAPR VAŘENÝ S KOŘENOVOU ZELENINOU

1 kapr, rozdělit na porce
2 cibule, nakrájet na kolečka
1 mrkev, nakrájet na nudličky
1 petržel, nakrájet na nudličky    
1/8 celeru, nakrájet na nudličky
2 lžíce sádla
rybí várka
2 dcl bílého vína
2 zrnka nového koření
5 zrnek pepře
2 bobkové listy
křen, drobně nastrouhat
pepř
sůl

Porce kapra opepřit, osolit.
Ve větším kastrolu rozpustit sádlo, porce ryby prudce osmažit, rybu vyjmout, položit na talíř.
Do kastrolu přidat mrkev, petržel, celer, smažit 2 minuty, míchat, přidat cibuli, nové koření, celý pepř, bobkový list, sůl, smažit 4 minuty, míchat.
Přidat 0,5 l rybí várky, přivést k varu, vložit porce ryby, vařit pomalým varem, až je maso měkké, cca 12 minut. (maso jde dobře od kosti, zkusit párátkem).
Příloha: bílé pečivo, vařené brambory, pečené brambory.
Prezentace: porce kapra naskládat na mísu, přelít rozehřátým máslem, posypat křenem.
Víno: Veltlínské červené rané, jakostní nebo kabinet.

Rybí várka
0,75 l vody
1 hlava kapra
rybí ořez
1 lžíce octa
1 menší mrkev, nakrájet na kolečka
1 menší petržel, nakrájet na kolečka
1 kousek celeru, nakrájet na plátky
½ cibule
4 zrnka nového koření
6 zrnek pepř
2 bobkové listy
pepř
sůl

Do hrnce nalít vodu, přidat ocet, rybí ořez, hlavu kapra bez žáber a očí, přivést k varu, sbírat pěnu.
Přidat cibuli, mrkev, petržel, celer, nové koření, bobkový list, vařit nízkým varem 30 minut.
Scedit.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme