• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
pátek 14 pro 2018
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

PEČENÉ KUŘE

1 kuře
máslo na potření kuřete, pečení a polévání
50 g špeku, nakrájet proužky
1 hrst zelené petržele
½ cibule, nakrájet na kolečka
sůl
alobal

Kuřecí prsa protáhnout špekem.
Kuře osolit vně i uvnitř, kuře potřít máslem.
Do dutiny vložit petržel a kousek másla.
Nohy přivázat k tělu kuřete.
Vybrat takový pekáč, aby ho kuře téměř vyplnilo.
Do pekáče dát máslo, vložit do trouby rozehřáté na 180°C.
Když se máslo rozehřeje, položit do pekáče kolečka cibule a na cibuli kuře prsíčky dolů.
Podlít horkou vodou, kuře polévat rozpuštěným máslem, péct 1 hodinu 20 minut.
Pekáč zakrýt alobalem, v polovině pečení kuře obrátit, na posledních 20 minut odstranit alobal.
Příloha: vařené brambory, pečené brambory, bramborový salát.
Víno: Rulandské bílé; Rulandské šedé.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme