• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
čtvrtek 18 říj 2018
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

JATERNICE

2 kg vařeného masa z vepřové hlavy
0,7 kg vařených vepřových plic
0,5 kg vařených vepřových jater
0,4 kg syrových jater
1,2 kg máčených a vymačkaných housek
4 stroužky česneku, rozmačkat
2 lžíce majoránky
drobně strouhaná kůra z 1 citrónu
1,5 lžičky mletého pepře
½ lžičky mletého nového koření
1 lžička zázvoru
vývar z vaření masa na zředění díla a vaření jaternic
½ lžíce soli

Vařené maso nakrájet na malé kostičky nebo rozkrájet kolíbkou, dát do mísy.
Vařená játra nakrájet na malé kostičky, přidat do mísy.
Společně umlít máčené housky a syrová játra, přidat do mísy.
Umlít plíce, přidat do mísy.
Přidat česnek, koření, promíchat, zředit vývarem, ochutit solí, promíchat.
Naplnit jaternice.
Vložit do horkého vývaru, vařit cca 10 minut při 90°C, vařené jaternice vyplavou na hladinu.
Uvařené jaternice vložit do studené vody a opláchnout, rozložit na dřevěnou podložku.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme