• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
čtvrtek 24 led 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

KOPROVÁ OMÁČKA

3 dcl masového vývaru B
50 g kopr, drobně nakrájet
2 lžíce másla
1 lžíce hladké mouky
4 dcl mléka
1 dcl smetany ke šlehání
2 lžíce cukru
2 lžíce octa
¼ lžičky mletého nového koření
sůl

Připravit jíšku: v kastrolu krátce opražit mouku, přidat 1 lžíci másla, zředit mlékem, pak vývarem, přidat nové koření, mírně vařit 35 minut za častého prošlehávání.
Přidat smetanu, cukr, ocet, provařit, scedit.
Vmíchat kopr, vmíchat 1 lžíci másla.
Vhodné k vařenému hovězímu masu s vařenými bramborami, houskovými knedlíky.

Masový vývar B
1,2 výsekových kostí bílých, rozsekat
3,5 l vody

Kosti dát do studené vody, přivést k varu, sbírat pěnu, pomalu vařit 3,5 hodiny.
Přidat:
2 petržele, nakrájet na čtvrtky
¼  celeru, nakrájet na čtvrtky
1 mrkev, nakrájet na čtvrtky
2 cibule, nakrájet na čtvrtky
2 bobkové listy
1 lžička celého pepře
4 zrnka nového koření
sůl

Pomalu vařit 30 minut, scedit, zchladit
Kosti a zeleninu nechat v hrnci, pustí ještě vývar, ten přidat již ke scezenému vývaru.
Našlehat 1 bílek do husté emulze, vmíchat do studeného vývaru.
Studený vývar dát na plotnu, za občasného míchání přivést k varu, hned odstavit, nechat stát.
Čistý vývar scedit.
Zelenina se přidává až na závěr, na posledních 30 minut, děláme masový vývar ne zeleninový.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme