• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
čtvrtek 24 led 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

ZAJEČÍ ZADEK NA SMETANĚ

1 zaječí zadek
100 g špeku, nakrájet na proužky
50 g špeku, drobně nakrájet
2 lžíce másla
1 cibule, drobně nakrájet
1 mrkev, drobně nakrájet
1 petržel, drobně nakrájet
½ menšího celere, drobně nakrájet
2 bobkové listy
6 zrnek pepře
3 zrnka nového koření
¼ lžičky tymiánu
3 plátky citrónu, odříznout kůru i s bílou dužinou, odstranit pecky
1 lžička octa
3 dcl červeného vína (Vavřinec)
4 dcl hovězího vývaru
1 lžíce hladké mouky
1 lžička hořčice
1 lžička cukru
1 kysaná smetana
pepř
sůl

Marináda:
½ l vody
¼ octa
8 zrnek pepře
5 zrnek nového koření
2 bobkové listy
2 cibule, drobně nakrájet
2 mrkve, drobně nakrájet
1 petržel, drobně nakrájet
1 celer, drobně nakrájet

Vodu svařit s octem a kořením, nechat vychladnout.
Na dno kastrolu dát část zeleniny, položit zajíce, překrýt zeleninou, zalít marinádou.
Občas přelívat, obracet.
Pokud bude zajíc marinován, pak zeleninu z marinování použít do základu

1. Zajíce prošpikovat 100 g špeku, osolit, pokapat citrónovou šťávou.
2. Na pánvi rozpustit 50 g špeku, přidat máslo, osmažit kořenovou zeleninu, cibuli.
3. Přidat cukr, ocet promíchat, přidat mouku, promíchat, přidat hořčici, koření, plátky citrónu promíchat.
4. Do pekáče dát alobal, potřít máslem, posypat pepřem, solí, přidat základ z pánve, vložit zajíce, podlít vývarem, dát péct, občas přelívat.
5. Maso vyjmout z pekáče, dát stranou, šťávu scedit.
6. Ze scezené zeleniny vyndat bobkový list, celé koření, plátky citrónu, rozmixovat, přidat do scezené šťávy, vmíchat smetanu, přiměřeně zředit vývarem.
Příloha: knedlíky.
Víno: Svatovavřinecké.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme