• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
čtvrtek 22 dub 2021
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

Zahraniční kuchyně

Vytisknout

ŠÍPKOVÁ OMÁČKA

8 lžic šípkové marmelády
0,5 l masového vývaru
2 dcl červeného vína (Svatovavřinecké)
1 cibule, drobně nakrájet
1 mrkev, drobně nakrájet
2 petržele, drobně nakrájet
1/8 celeru, drobně nakrájet
kousek skořice
4 zrnka pepře
2 zrnka nového koření
1 bobkový list
½ lžíce cukru
½ lžíce strouhaného perníku
1 lžíce šťávy z brusinek
2 plátky citrónu, odkrojit bílou dužinu
1 lžíce citrónové šťávy
strouhaná citrónová kůra ze ¼ citrónu
1 lžíce hladké mouky
1 lžíce másla
2 lžíce oleje
pepř
sůl

V kastrolu rozehřát máslo, olej, přidat cukr, nechat zkaramelizovat.
Přidat mrkev, celer, petržel, smažit 3 minuty, míchat.
Přidat cibuli, smažit 3 minuty, míchat, přidat mouku, smažit 1 minutu.
Přidat víno, zredukovat, přidat šťávu z brusinek, citrónovou šťávu, strouhaný perník, promíchat.
Přidat vývar, citrónovou kůru, plátky citrónu, skořici, celý pepř, nové koření, skořici, promíchat, vařit 25 minut.
Z omáčky vyndat koření, skořici, rozmixovat.
Přidat šípkovou marmeládu, zamíchat, 10 minut provařit.
Dochutit pepřem, solí.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme