• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
úterý 22 led 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

FLANK STEAK SE SMĚSÍ KOŘENÍ CREOLE

Flank je anglické označení pro spodní část hovězího boku, jeho třetiny u zadních nohou, česky bok bez kosti, slabina. Maso je tužší, proto je třeba ho marinovat. Důležité je nechat maso po grilování stát cca 7 minut. Maso se podává výhradně krájené na tenké plátky.
 
1 kg hovězího boku
4 dcl hovězího vývaru

Marináda
1 dcl červeného vína (Svatovavřinecké)
½ dcl sójové omáčky
2 lžíce směsi koření creole
2 rozmačkaného česneku
1 lžíce cukru
1 rajčatového protlaku
1 lžička pepře
Všechny suroviny dát do mísy, promíchat.

Maso obalit ve směsi koření creole.
Maso přidat do marinády a důkladně ho v marinádě obalit, dát do ledničky na 24 hodin. Občas v marinádě obracet.
Maso před grilováním nechat ležet mimo lednici alespoň 2 hodiny.
Marinádu slít do kastrolku, přidat vývar, provařit 15 minut.
Maso dát na rozehřátý gril, grilovat z každé strany 7 - 8 minut.
Maso položit na talíř, přikrýt alobalem, nechat stát 7 minut.
Maso nakrájet na tenké plátky. Šťávu, kterou pustilo, přidat k vařené marinádě.
Prezentace: plátky masa položit na talíř, přelít omáčkou.
Příloha: bílé pečivo.
Víno: Frankovka.

Směs koření creole
3 lžičky papriky
2 lžíce soli
2 lžíce česnekového prášku
1 lžíce citrónové šťávy
1 lžíce černého pepře
1 lžíce cibulového prášku
1 lžíce bílého pepře
1 lžíce provensálského koření
1 lžíce sušeného tymiánu

Všechny suroviny vložit do misky a smíchat.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme