• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
středa 21 úno 2018
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

HOUBOVÝ GULÁŠ S KYSANOU SMETANOU

500 g čerstvých hřibovitých hub, očistit, nakrájet na plátky
2 lžíce sádla
2 cibule, drobně nakrájet
3 rajčata, oloupat, odstranit bílou dužinu, drobně nakrájet
1 zelená paprika, nakrájet na nudličky
1 dcl kysané smetany
1 lžíce másla
1 lžíce hladké mouky
zeleninový vývar na ředění jíšky
2 lžičky mleté papriky
½ lžičky kmínu
pepř
sůl

Připravit jíšku: v kastrolu krátce opražit mouku, přidat máslo, míchat 1 minutu, zředit vývarem, vařit 25 minut.
V kastrolu rozehřát sádlo, přidat krájenou papriku, cibuli, až začne cibule mírně hnědnout, přidat krájená rajčata, přidat mletou papriku, kmín, pepř, sůl, míchat, přidat trochu vývaru, promíchat, přidat houby, dusit 10 minut.
Přidat provařenou zředěnou jíšku, dusit dalších 10 minut.
Kastrol odstavit z plotny, vmíchat kysanou smetanu, dochutit pepřem, solí.
Příloha: vařené brambory, rýže.
Víno: Rulanské šedé, kabinet.

 

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme