• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
sobota 25 kvě 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

KAPR V ALOBALU

(tolstolobik, štika, lín)

1 kapr cca 2,5 kg, odstranit šupiny
50 g špeku, nakrájet na tenké plátky
3 fenykly, nakrájet na plátky
3 cibule, nakrájet na kolečka
3 lžíce zelené petržele, drobně nakrájet
3 rajčata, nakrájet na plátky
2 stroužky česneku, nakrájet na plátky
2 světlezelené papriky, nakrájet na proužky
3 lístky šalvěje
5 sardelek
2 dcl bílého vína (Müller Thurgau)
změklé máslo na potření alobalu
pepř
sůl
alobal, tolik, aby bylo možné vytvořit z dvojitého alobalu vzdušnou kapsu (papilotu)
2 citróny, nakrájet čtvrtky

Rybu opláchnout, opepřit, osolit uvnitř i vně.
Připravit dostatečně velký dvojitý alobal.
Alobal potřít máslem, posypat pepřem, solí, na místo, kde bude ležet ryba položit plátky špeku, fenyklu, cibule, sardelky.
Kapra naplnit rajčaty, zelenou petrželí, česnekem, šalvějí.
Alobal pevně uzavřít ze tří stran tak, aby vznikla vzdušná kapsa, otevřenou stranou přidat víno a tuto stranu pevně uzavřít.
Alobal s rybou položit na gril, grilovat 25 – 30 minut.
Příloha: bílé pečivo.
Víno: Rulandské bílé, pozdní sběr.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme