• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
neděle 19 kvě 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

KUŘE (perlička, bažant) S UZENÝM MASEM A HOUBAMI

kuře, rozdělit na logické díly
2 lžíce hladké mouky
600 ml drůbežího vývaru
3 dcl bílého vína (Müller Thurgau, Pálava)
20 malých cibulek, nebo 4 cibule, nakrájet na osminky
500 g mírně prorostlého uzeného, nakrájet na větší kostky
12 hlaviček žampiónů, oloupat, nakrájet na silnější plátky
2 bobkové listy
1 lžička tymiánu
1 lžíce drobně krájené zelené petržele
½ lžíce pažitky
1 lžíce sádla
1½ lžíce másla
½ lžíce cukru
celý pepř
mletý pepř
sůl

Maso opeřit, osolit, obalit v mouce.
V kastrolu rozehřát sádlo, přidat maso osmažit, přidat 2 dcl vína, zredukovat, přidat vývar, bobkový list, tymián, celý pepř, dusit, až maso změkne, občas zamíchat.
Nakrájené uzené osmažit na pánvi, dát stranou.
Na rozpálenou pánev přidat žampióny, po ½ minutě přidat ½ lžíce másla, smažit 3 minuty, míchat, dát stranou.
Na pánvi rozehřát 1 lžíci másla, přidat cibulky, cukr, promíchat, přidat víno, zredukovat, míchat.
Když je maso měkké, přidat uzené maso, houby, cibulky, promíchat, dochutit pepřem, solí.
Příloha: vařená rýže, bílé pečivo.
Víno: Ryzlink rýnský.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme