• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
sobota 25 kvě 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

KUŘE S NÁDIVKOU Z FAZOLÍ

1 kuře
1 cibule, hrubě nakrájet
2 stroužky česneku
5 zrnek celého pepře
2 bobkové listy
½ lžíce másla, na potření kuřete
½ lžíce másla, do omáčky
mletá paprika
1 lžíce drobně krájené zelené petržele
pepř
sůl

Kuře uvnitř opepřit, osolit, naplnit nádivkou, kuře uzavřít malým citrónem.
Na povrchu kuře opepřit, posypat mletou paprikou, potřít změklým máslem.
Na dno pekáče položit mřížku, přidat 1 dcl bílého vína, 4 dcl vody, na mřížku položit kuře, pekáč zakrýt, dát do předehřáté trouby 180°C na 60 hodinu.
Pekáč odkrýt a péct ještě 30 minut.
Po upečení kuře přendat na talíř, přikrýt alobalem, nechat stát 15 minut.
Nádivku vyndat, upravit na mísu, přelít trochou šťávy, posypat zelenou petrželí.
Šťávu z pekáče scedit do menšího kastrolu, provařit, odstavit z plotny, vmíchat máslo
Prezentace: kuře rozdělit na porce, porce rozložit na mísu, přelít šťávou.
Víno: Veltlínské zelené, kabinet.

Nádivka
250 g vařených fazolí
2 klobásy typu chorizo, drobně nakrájet
1 cibule drobně nakrájet
3 stroužky česneku, drobně nakrájet
½ lžičky tymiánu
½ lžičky šalvěje
1 lžíce sušených rajčat v oleji, drobně nakrájet
rostlinný olej na smažení (ne olivový)

Na pánvi rozehřát 2 lžíce oleje, přidat klobásu, smažit, až pustí tuk, přidat tymián, šalvěj, cibuli, smažit 4 minuty, míchat.
Přidat česnek, míchat, když zavoní, přidat rajčata, promíchat, přidat fazole, smažit 1 minutu, míchat.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme