• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
neděle 29 kvě 2022
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

BAVORSKÁ PEČENĚ

1 kg květový šál (spodní část kýty – hovězí zadní)
8 středních hřibů, očistit, nakrájet na plátky
5 dkg špeku, drobně nakrájet
1 lžíce sádla na smažení nebo podle potřeby
hovězí vývar na podlévání
1 cibule, drobně nakrájet
1/8 celere, drobně nakrájet
5 zrnek pepře
2 zrnka nového koření
proužek citrónové kůry
šťáva ze ¼ citrónu
½ dcl červeného dezertního vína
1 lžíce hladké mouky
1 lžička kmínu
pepř
sůl

V mase vytvořit kapsu, naplnit nádivkou, maso převázat, osolit, opepřit.
V pekáči na plotně rozpustit sádlo, přidat drobně krájený špek, přidat cibuli, celer smažit 4 minuty.
Přidat maso, osmažit ze všech stran, přidat celý pepř, nové koření, citrónovou kůru.
Maso otočit řezem nahoru, podlít vývarem, dát do trouby rozehřáté na 180°C, péct 1,5 hodiny, občas podlévat horkým vývarem a přelévat výpekem, v polovině doby pečení maso obrátit.
Upečené maso dát stranou, vydušenou šťávu scedit do kastrolu.
Vydušenou šťávu zredukovat, přidat mouku, promíchat, zředit vývarem, vařit 25 minut, podle potřeby dál ředit vývarem na požadovanou hustotu, dochutit pepřem, solí.
Maso nakrájet na plátky, omáčku dát do omáčníku.
Do hotové omáčky vmíchat víno a citrónovou šťávu.

Nádivka:
3 dkg špeku
10 dkg šunky
½ cibule, drobně nastrouhat
1 kyselá okurka, drobně nakrájet
2 lžičky kaparů, drobně nakrájet
1 větší hřib, nebo 5 žampiónů (žampióny oloupat)
1 vejce, uvařit, drobně nakrájet
1 sardelka, rozetřít
½ lžičky papriky
1 lžíce zelené papriky, drobně nakrájet
Položky nádivky vložit do misky, dobře promíchat.
Příloha: kynutý knedlík, bramborový knedlík, bramborové noky, vařená rýže.
Víno: Modrý portugal.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme