• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
neděle 29 kvě 2022
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

ŠTĚPÁNSKÁ PEČENĚ

80 dkg telecí plece
hovězí vývar na podlévání
2 vejce, do mletého masa
4 vejce, usmažit jako míchaná
7 dkg sterilizovaného hrášku
7 dkg šunky, drobně nakrájet
1 vejce na potření, rozšlehat
½ lžičky muškátového květu
½ lžíce másla, do hotové omáčky
máslo na vytření pekáče
4 lžíce strouhanky, na podsypání
1 lžíce zelené petržele, drobně nakrájet
pepř
sůl

Maso dvakrát umlít na strojku. Dát do mísy.
K masu přidat pepř, sůl, muškátový květ, zelenou petržel, 2 vejce, dobře promíchat.
Vál posypat strouhankou, z masa vyválet plát 2 cm vysoký, kraje potřít rozšlehaným vajíčkem.
Do středu plátu rozprostřít míchaná vajíčka, posypat hráškem, šunkou, plát svinout.
Pekáč vymazat máslem, vložit svinutý plát, podlít teplým vývarem, zakrýt, vložit do trouby rozehřáté na 180°C, péct 1 hodinu 20 minut, v polovině pečení obrátit. Občas podlévat teplým vývarem.
Pečeni položit na talíř, přikrýt alobalem, nechat 5 minut, nakrájet na plátky.
Šťávu scedit do menšího kastrolu, dochutit pepřem, solí, provařit, sundat z plotny vmíchat ½ lžíce másla.
Příloha: pečené brambory.
Víno: Müller Thurgau, kabinet.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme