• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
neděle 29 kvě 2022
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

ROŠTĚNÁ S KŘENEM

750 g roštěnce (nebo hovězí zadní), nakrájet na plátky 2,5 cm vysoké, na krajích naříznout, maso nenaklepávat
1 lžíce sádla
1 lžíce másla
4 dcl hovězího vývaru
4 vejce
100 g tvrdého sýru, hrubě nastrouhat
60 g drobně strouhaného křenu
5 kuliček celého pepře
1 bobkový list
2 lžíce drobně krájené zelené petržele
2 lžíce hladké mouky, krátce opražit
pepř
sůl

Maso opepřit, osolit, obalit v mouce.
V tlakovém hrnci rozehřát sádlo, maso osmažit po obou stranách, podlít vývarem, přidat koření, dusit 25 minut.
Na pánvi na másle připravit míchaná vejce, podle potřeby osolit. Tuto směs dát na maso, posypat strouhaným  křenem a nasekanou petrželkou.
Příloha: krokety.
Prezentace: na polvinu talíře poožit roštěnku, na roštěnku položit porci vajec, posypat sýrem a křenem, na druhou polovinu talíře položit porci kroket, maso podlít šťávou.
Víno: Svatovavřinecké.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme