• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
pátek 14 pro 2018
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

SKOPOVÁ KÝTA SE ZELENINOU NA BÍLÉM VÍNĚ

1 kg skopové kýty
4 dcl drůbežího vývaru
4 dcl bílého vína, (Müller Thurgau)
1 lžíce sádla
2 x 1 mrkev, nakrájet na kostičky
2 x 1 petržel, nakrájet na kostičky
2 x 1/8 celeru, nakrájet na kostičky
2 cibule, drobně nakrájet
2 stroužky česneku, drobně nakrájet
1 lžíce hladké mouky, krátce opražit
1 lžíce másla
2 dcl kysané smetany
2 lžíce drobně krájené zelené petržele
2 bobkové listy
6 zrnek celého pepře
4 zrnka nového koření
1 lžička tymiánu
1 lžička cukru
pepř
sůl

Maso nakájet na kostky 3 x 3 cm, opepřit, osolit, obalit v mouce.
Ve větším kastrole rozehřát cukr na karamel, přidat sádlo, přidat 1 krájenou mrkev, 1 krájenou petržel, 1 krájený kousek celeru, smažit 2 minuty, míchat, přidat cibuli, smažit 2 minuty, míchat.
Přidat česnek, když zavoní, přidat maso, osmažit, vydusit šťávu, přidat 2 dcl vína, nechat zredukovat.
Přidat bobkové listy, celý pepř, nové koření, tymián, horký vývar, maso dusit doměkka.
Měkké maso vyndat na talíř, že šťávy vyndat bobkové listy, celé koření, šťávu rozmixovat, přidat kysanou smetanu, vrátit maso.
V menším kastrolu rozehřát máslo, přidat 1 krájenou mrkev, 1 krájenou petržel, 1 krájený kousek celeru, smažit 2 minuty, míchat, přidat 2 dcl vína, zeleninu uvařit doměkka, zbylé víno scedit do hotové omáčky s masem, promíchat.
Dochutit pepřem, solí.
Příloha: bramborové noky.
Prezentace: do středu talíře položit zeleninu, na zeleninu dát porci masa s omáčkou, okolo položit noky, maso posypat zelenou petrželí.
Víno: Rulandské šedé, pozdní sběr. 

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme