• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
pátek 14 pro 2018
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

DUŠENÉ JEHNĚČÍ, RAJČATA A BRAMBORY

1 kg plece nebo krku, nakrájet na kousky 3 x 3 cm
2 konzervy rajčat, každá 400 g/240 g
750 g brambor, oškrábat, nakrájet na kousky 3 x 3 cm
750 ml drůbežího vývaru
2 dcl bílého vína (Müller Thurgau)
2 cibule, nakrájet nahrubo
2 mrkve, nakrájet na silnější kolečka
1 řapík celeru, hrubě nakrájet
2 stroužky česneku, drobně nakrájet
120 g sterilovaného hrášku
1 lžička sardelové pasty
1 lžíce citrónové šťávy
1 lžička tymiánu
½ lžičky šalvěje
2 lžíce vepřového sádla
pepř
sůl

Maso opepřit, osolit.
Ve větším kastrolu rozehřát sádlo, přidat maso, prudce osmažit ze všech stran. Moc  nemíchat, aby maso nepustilo šťávu a nezačalo se dusit.
Maso vyndat, položit na talíř, přikrýt alobalem.
Do kastrolu přidat cibuli, mrkev, celer, smažit 4 minuty, míchat, přidat česnek, když zavoní, přidat bílé víno, zcela zredukovat.
Přidat tymián, šalvěj, rajčata, sardelovou pastu, rajčata částečně rozmačkat, promíchat.
Přidat vývar, maso i se šťávou, kterou pustilo, opepřit, osolit, promíchat, dusit 30 minut.
Přidat brambory, dusit, až jsou brambory měkké, podle potřeby podlévat vývarem.
Obsah kastrolu přendat do pekáče, přidat hrášek, promíchat a dát nezakryté do trouby rozehřáté na 180°C, zapékat 20 minut.
Prezentace: jednotlivé porce sypat gremolátou.
Víno: Rulandské modré.

Gremolata
1 hrst zelené petržele, drobně nakrájet
2 stroužky česneku, drobně nakrájet
1 lžička strouhané citrónové kůry
pepř

Petržel, česnek, citrónovou kůru dát do misky, promíchat, mírně opepřit.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme