• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
úterý 22 led 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

POLÉVKA RAGÚ

15 dkg telecího masa
1 telecí brzlík
1 vepřový jazyk
¼ kuřete
4 žampióny (lepší jsou hřiby), nakrájet na plátky
½ mrkve, drobně nakrájet
1 menší petržel, drobně nakrájet
1/8 petržele, drobně nakrájet
½ cibule, drobně nakrájet
7 dkg sterilizovaného hrášku
10 dkg chřestu
½ malého květáku, rozebrat na růžičky
1 žloutek
3 lžíce smetany na šlehání
1 lžíce másla, na jíšku
1 lžíce hladké mouky, na jíšku
1 lžíce másla na smažení hub
1 hrst zelené petržele, drobně nakrájet
¼ lžičky muškátového květu
pepř
sůl

Připravit jíšku: v hrnci krátce opražit mouku, přidat máslo, muškátový květ, míchat 1 minutu. Zředit 1,5 litrem studené vody, osolit, přidat květák, mrkev, petržel, celer, chřest, pomalu vařit, míchat.  5 minut vařit odryté, přiklopit, vařit, až květák změkne.
V tlakovém hrnci rozpustit máslo, přidat cibuli, osmažit, přidat telecí, kuře, brzlík, jazyk, osolit, podlít vodou, dusit 15 minut.
Maso vyndat (z jazyka odstranit blánu a podjazyčí), obsah tlakového hrnce přecedit do hrnce s polévkou.
Maso nakrájet na kostičky, přidat do hrnce s polévkou, provařit.
Na pánvi rozpustit máslo, přidat houby, osmažit, přidat do hrnce s polévkou.
Do hrnce s polévkou přidat hrášek, provařit.
Ve smetaně rozmíchat žloutek.
Když je květák měkký, odstavit hrnec z plotny, vmíchat žloutek se smetanou, dochutit pepřem a solí.
Prezentace: porce polévky posypat zelenou petrželí, přidat ½ lžičky másla.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme