• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
úterý 22 led 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

KRÉMOVÉ HALÁSZLÉ

Vývar
3 l vody
1,5 kg plevelných ryb (plotice, atd.) a rybího ořezu (rybí hlavy, ploutve, vnitřnosti)
1 cibule
1 paprika
2 rajčata
1 sušená chilli paprička
6 zrnek pepře
3 lžíce mleté papriky
1 lžička soli

Vařit 30 minut. Vývar scedit, zeleninu propasírovat do scezeného vývaru.

Halászlé
5 rybích filetů
300 g filetů bez kostí
200 g mlíčí
500 g filetů
200 g mlíčí
200 g jiker
1 citrón
pepř
sůl

Scezený vývar s propasírovanou zeleninou přivést k varu.
Přidat 300 g filetů bez kostí, 200 g mlíčí, vařit 10 minut.
Vyndat filety, mlíčí, rozmixovat s trochou vývaru.
Přidat 500 g filetů vařit 20 minut.
Přidat jikry, zbylé mlíčí, rozmixovanou směs filetů a mlíčí, vařit 10 minut
Prezentace: do každé porce polévky vložit rybí maso, část jiker a mlíčí, přidat několik kapek citrónové šťávy.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme