• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
neděle 29 kvě 2022
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

FAZOLE A TYMIÁNOVÉ BRAMBORY

15 dkg choriza, nakrájet na tenké nudličky, nebo 10 dkg libové anglické slaniny a 10 dkg kvalitní klobásy, nakrájet na tenké nudličky
12 středních brambor
½ kg bílých fazolí
4 rajčata, oloupat, odstranit bílou dužinu
2 sušená rajčata (nemusí být, ale dodají jídlu chuť)
2 střední cibule, drobně nakrájet
3 stroužky česneku, nakrájet na plátky
1 střední mrkev, drobně nakrájet
1 citrón
1 dcl bílého vína (Müller Thurgau)
3 dcl masového vývaru
2 lžíce másla
1 lžíce olivového oleje
1 sušená chilli paprička
4 kuličky celého pepře
1 bobkový list
¼ lžičky tymiánu
½ lžičky provensálského koření
provensálské koření
pepř mletý
sůl

Brambory uvařit ve slupce, nechat vychladnout, oloupat, nakrájet na plátky.
Na plech dát alobal, nebo pečící papír, rozložit plátky brambor, mírně osolit, posypat tymiánem, dát do trouby, péct 15 minut nezakryté při teplotě 180°C.
Uvařit fazole, vodu nesolit.
Ve větším kastrolu rozpustit 1 lžíci másla, přidat olivový olej, přidat cibuli, smažit 2 minuty, přidat mrkev, smažit další 4 minuty, míchat
Přidat tymián, provensálské koření, přidat česnek, když zavoní, přidat chorizo, přidat víno, téměř zredukovat (odvařit), míchat.
Přidat rajčata, mírně vydusit, míchat.
Přidat sušená rajčata, chilli papričku, celý pepř, bobkový list, vývar, vařené fazole, mletý pepř, osolit, dusit 15 minut.
Do kastrolu k fazolím vmíchat brambory.
Plátky baklažánu osmažit na trošce olivového oleje.
Vhodná příloha k rybám; vepřovému masu; telecímu masu; skopovému masu.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme