• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
úterý 11 pro 2018
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

TRESKA V BAZALKOVÉ OMÁČCE

4 filety z tresky
½  hrsti listů bazalky
½ dcl bílého vína (Pálava, Müller Thurgau)
3 dcl rybího vývaru
pepř
sůl

Omáčka
1 cibule, drobně nakrájet
1 malá mrkev, drobně nakrájet
5 rajčat, oloupat, odstranit bílou dužinu, drobně nakrájet
2 lžíce kvalitního protlaku
několik lístků bazalky
2 dcl rybího vývar
½ lžičky cukru
1 lžíce másla
1 lžíce olivového oleje
kysaná smetana

Filety opepřit, osolit.
Ze dvou vrstev alobalu vytvořit podélnou misku, vložit filety, přidat bazalku, zalít vínem, alobal uzavřít.
Do kastrolu dát rybí vývar, pařák, na pařák položit alobal, vařit v páře cca 15 minut.
Ve větším kastrole rozehřát máslo, olivový olej, přidat mrkev, smažit 2 minuty, míchat, přidat cibuli, smažit 4 minuty, míchat.
Přidat rajčata, rajský protlak, cukr, vývar, citrónovou šťávu, míchat, dusit 10 minut, rozmixovat, znovu prohřát, dochutit pepřem, solí.
Příloha: osmažené plátky veky.
Prezentace: na talíř položit dva filety z tresky, přelít omáčkou, přidat 1 lžíci smetany, dva lístky bazalky.
Víno: Müller Thurgau

Doporučujeme