• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
středa 12 pro 2018
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

TRESKA S LÍSKOVÝMI OŘÍŠKY

4 filety z tresky
1 lžíce hladké mouky
3,5 dcl rybího vývaru
1 dcl bílého vína (Pálava, Müller Thurgau)
2 cibule, drobně nakrájet
2 stroužky česneku, rozmačkat
4 rajčata, oloupat, odstranit bílou dužinu, drobně nakrájet
1 lžíce kvalitního rajského protlaku
12 oliv bez pecek, rozpůlit (buď všechny černé, nebo 4 zelené a 8 černých)
1 lžíce másla
šťáva ½ citrónu
½ lžičky tymiánu
2 lžíce drobně krájené zelené petržele
4 zrnka celého pepře
3 lžíce krájených lískových oříšků
lístky zelené petržele
pepř
sůl

Filety opepřit, osolit.
V kastrole rozpustit máslo, přidat cibuli, smažit 4 minuty, míchat, přidat česnek, míchat, když česnek zavoní, přidat mouku, promíchat, přidat víno, promíchat, přidat vývar, promíchat.
Přidat rajčata, vývar, šťávu z citrónu, olivy, tymián, dusit 5 minut.
Směs z kastrolu přendat do pekáče, přidat filety, přikrýt, dát trouby rozehřáté na 180°C dusit 25 minut.
Příloha: osmažená veka, vařená rýže.
Prezentace: do středu talíře dát směs z pekáče, na směs položit vedle sebe dva filety, posypat lískovými oříšky, na okraj talíře položit lístky zelené petržele a čtvrtku citrónu.
Víno: Veltlínské zelené

Doporučujeme