• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
sobota 17 lis 2018
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

KAPR DUŠENÝ NA KMÍNĚ

Štika, candát, tloušť

1 kapr, rozdělit na porce
1 ½ lžíce hladké mouky
2 lžíce másla
rybí nebo zeleninový vývar
hrst zelené petržele, drobně nakrájet
1 citrón
kmín
sůl

Porce ryby osolit, posypat moukou, kmínem
Ve větším kastrolu rozpustit máslo, porce ryby prudce osmažit z obou stran.
Porce ryby vyndat, položit na talíř.
Do kastrolu přidat ½ lžíce mouky promíchat cca 1 minutu, zředit vývarem.
Do kastrolu vrátit porce ryby, kastrol přiklopit, dusit cca 12 minut.
Když je maso měkké, porce ryby vyjmout, dát na talíř, zakrýt alobalem.
Šťávu ještě 15 minut provářet, míchat, případně ředit vývarem.
Kastrol sejmout z plotny, vmíchat 1 lžíci másla, dochutit solí.
Porce ryby vrátit do hrnce prohřát.
Příloha: vařené brambory.
Prezentace: na polovinu talíře dát porci brambor, na brambory, posypat zelenou petrželí, na druhou polovinu talíře položit porce ryby, přelít omáčkou.
Na malý talířek položit citrón nakrájený na osminky.
Víno: Rulandské bílé, pozdní sběr.

Doporučujeme