• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
úterý 22 led 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

PSTRUH V LISTOVÉM TĚSTĚ

4 filety ze pstruhů, opepřit, osolit, posypat tymiánem
4 plátky listového těsta, dlouhé jako filety pstruha, široké 10 cm
3 hrsti listů špenátu
1 lžíce másla
tymián
pepř
sůl

Pruhy listového těsta položit na plech, dát do trouby rozehřáté na 180°C, péct 6 minut.
Na pánvi rozehřát máslo, osmažit filety, dát na talíř, přikrýt alobalem.
Na pánev přidat listový špenát, krátce osmažit, osolit.
Pruhy listového těsta rozdělit na poloviny, na spodní část položit filet pstruha, část špenátu, přikrýt druhou částí těsta.

Omáčka na rybu
3 šalotky nebo 2 cibule, skutečně drobně nakrájet
2 dcl rybího vývaru
1,5 dcl bílého vína (Müller Thurgau, Pálava)
200 g másla
citrónová šťáva z ½ citrónu.
zelená petržel, drobně nakrájet
bílý pepř
sůl

1. V kastrolu rozehřát 100 g másla, osmažit šalotku (zesklovatět).
2. Přidat víno, zredukovat na ½.
3. Přidat vývar, citrónovou šťávu, 5 minut provařit, rozmixovat.
4. Pánev ostavit z plotny, přidat 100 g másla, promíchat, dochutit pepřem, solí.
5. Přidat zelenou petržel.

Prezentace: do hlubokého talíře dát 3 lžíce omáčky, na omáčku položit listové těsto se pstruhem.
Víno: Ryzlink rýnský.

Doporučujeme