• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
úterý 22 led 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

RYBÍ KRÉM S HRÁŠKEM

1,5 l vody, osolit
0,5 l zeleninového vývaru
800 g rybího ořezu (hlavy bez žáber a očí)
1 menší mrkev, drobně nakrájet
1 petržel, drobně nakrájet
1 kus celeru, drobně nakrájet
1 větší cibule, hrubě nakrájet
1 větší cibule, drobně nakrájet
2 lžíce sterilizovaného hrášku
2 lžíce másla
2 lžíce hladké mouky
120 g zeleného hrášku
¼ lžičky muškátového květu
5 zrnek pepře
1 bobkový list
100 ml smetany ke šlehání
2 vařené brambory, nastrouhat
1 lžíce zelené petržele, drobně nakrájet
2 staré housky, nakrájet na kostičky, opražit
pepř
sůl

V hrnci krátce opražit mouku, přidat máslo, 1 minutu míchat, přidat muškátový květ, zředit zeleninovým vývarem.
Přidat vodu, rybí ořez, hrubě nakrájenou cibuli, pomalu vařit 30 minut.
Vývar scedit, maso obrat, nakrájet, dát stranou.
Do scezeného vývaru, přidat hrášek, brambory, provařit, odstranit z plotny, rozmixovat.
Vmíchat smetanu, dochutit pepřem, solí, přidat maso, petrželovou nať.
Prezentace: porce polévky posypat zelenou petrželí a opraženou houskou.

Doporučujeme