• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
sobota 25 kvě 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

KOHOUTEK NA VÍNĚ

1 kuře bez kůže, rozdělit na logické díly, lepší je odpovídající množství stehen, jsou vhodnější než kuřecí prsa
50 g špeku, drobně nakrájet
0,4 l červeného vína pozdní sběr (svatovavřinecké), na marinování drůbeže
0,3 l červeného vína pozdní sběr (svatovavřinecké), na vaření drůbeže
250 g šalotky, drobně nakrájet
150 g rybízové marmelády
250 ml silného kuřecího vývaru, ne z kostky
2 lžíce cukru
½ lžičky rozmarýnu
4 zrnka jalovce, rozmačkat
½ lžičky bazalky
½ lžičky provensálského koření
bílý pepř
sůl

Kuřecí díly osolit, opepřit.
Do 0,4 l vína dát koření a víno prohřát, ne vařit.
Kousky kuřete dát kastrolu s prohřátým vínem, víno případně dolít, aby bylo kuře ponořené.
Nechat nejméně 4 hodiny marinovat – ne v ledničce. Lepší je přes noc.
Marinádu scedit.
Alobal potřít máslem, posypat solí a pepřem, dát do pekáče a na alobal naskládat kousky kuřete, v troubě péct 35 minut.
Na špeku smažit 3 minuty cibuli, přidat cukr, prohřát, přidat marmeládu, prohřát a míchat ,až se marmeláda rozpustí. Přidat 0,3 ml vína, kuřecí vývar, znovu všechno koření a přivést do varu a nalít do pekáče k masu.
Dát do trouby dusit 30 minut.
9. Vyndat maso, omáčku přecedit a v kastrolu odvařit asi 1/3 omáčky.
Příloha: šťouchané brambory.
Jako příloha ještě 100g osmahnuté šunky, 100g dušených žampiónů nakrájených na nudličky, 100g jarní cibulky.
Víno: Svatovavřinecké.

Doporučujeme