• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
neděle 19 kvě 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

GULÁŠ SRNČÍ, MUFLONÍ, DANČÍ, JELENÍ

1 kg masa, nakrájet na kostky 2,5 x 5,5 cm
5 dcl hovězího vývaru
1 lžíce sádla
1,5 lžíce hladké mouky
1 lžíce másla na jíšku
3 cibule, drobně nakrájet
4 rajčata, oloupat, odstranit bílou dužinu
3 stroužky česneku, rozmačkat
1 lžíce kvalitního rajského protlaku
½ lžíce mleté papriky
½ lžíce majoránky
pepř
sůl

V tlakovém hrnci rozpustit sádlo, přidat cibuli, smažit až začne hnědnout, míchat.
V kastrolu krátce opražit mouku, přidat máslo, 1 minutu míchat, zředit vývarem.
Přidat maso, osmažit ze všech stran, vydusit šťávu, kterou pustilo, přidat papriku, promíchat, přidat rajčata, promíchat krátce dusit.
Přidat zředěnou jíšku (maso musí částečně vyčnívat), promíchat, přidat sůl, pepř, dusit cca 30 minut.
Přidat česnek, provařit, přidat majoránku, krátce provařit.
Podle potřeby zředit dalším vývarem.
Dochutit pepřem solí.
Příloha: vařené brambor, šťouchané brambory, bramborové noky.
Víno: Svatovavřinecké.

Doporučujeme