• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
čtvrtek 18 říj 2018
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

JABLEČNÁ POLÉVKA

1 kg sladkých jablek
1 l vody
3 dcl bílého vína (Rulandské šedé, Pálava)
šťáva z jednoho citrónu
kůra z ½ citrónu
60 g rozinek
250 g cukru
kousek celé skořice
1 hvězdička badyánu

Jablka oloupat, zbavit jádřinců.
2/3 jablek hrubě nakrájet, dát do hrnce, přidat 200 g cukru, citrónovou kůru, šťávu z ½ citrónu, vodu, jablka uvařit do měkka.
Citrónovou kůru vyndat, obsah hrnce rozmixovat.
Zbylá jablka nakrájet na tenké plátky, vložit do malého kastrolu, přidat cukr, badyán, hrozinky, skořici, citrónovou šťávu, malé množství vody pomalu vařit, až plátky jablek téměř změknou.
Kastrol odstavit z plotny, přidat víno, vrátit na plotnu a těsně před varem odstavit.
Vyndat badyán a obsah kastrolu přidat k rozmixované směsi, dát vychladit.

Doporučujeme