• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
neděle 15 pro 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Onemocnění ledvin vyžaduje zásadní úpravu stravovacích návyků a je nutné se těchto úprav držet. Je důležité vyloučit ze svého jídelníčku sůl, kterou lze nahradit bylinami. Je rovněž důležité absolutně vynechat průmyslově vyráběné kořenící směsi a dochucovadla, instantní polévky, polévky a omáčky v sáčku, uzeniny a zdraví ohrožující směsi.

Při onemocnění ledvin absolutně platí, že každý pacient s tímto onemocněním musí konzultovat svůj jídelníček s ošetřujícím lékařem.
 
ZAKÁZANÉ POTRAVINY
Potraviny s vysokým obsahem fosforu:
Mléčné výrobky, zejména tavené sýry
Oříšky
Kakao
Pivo

Potraviny s vysokým obsahem draslíku:
Banány
Brokolice
Pomeranče
Švestky
Meruňky
Rozinky
Brambory
Rajčata
Houby
Sůl

Další potraviny
Pepř, ve větším množství
Paprika
Uzeniny
Hořčice
Tučné maso
Sádlo
Máslo
Nápoje obsahující kofein
Luštěny
Játra

TOLEROVANÉ POTRAVINY
Potraviny s nízkým obsahem draslíku:
Jablka
Třešně
Hrozny
Hrušky
Meloun
Brusinky
Mrkev
Fazole
Rýže
Chléb a pečivo

Další potraviny:
Několikrát za den menší množství libového masa na doplnění bílkovin.
Celer

Ale i lidé, kteří nemají potíže s ledvinami, by měli dodržovat určité jednoduché zásady:
- Vyhnout se neodůvodněnému užívání léků, zejména analgetik a dalších léků proti bolesti.
- Dbát na dostatečný příjem tekutin, každý den 2 – 3 litry, nejlépe vody bez příchutí a minerálů.

A dobrá zpráva na závěr. Zdravým ledvinám přiměřená konzumace alkoholu neškodí.

Doporučujeme