• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
sobota 03 pro 2022
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

RIZOTO

12 lžic rýže, propláchnout
1 cibule, drobně nakrájet
2 dcl bílého vína (Müller Thurgau, Pálava)
6 dcl drůbežího vývaru
2 stroužky česneku, drobně nakrájet
1 lžíce másla na osmažení cibule
1 lžíce másla na vmíchání do rizota
1 lžíce olivového oleje
šťáva z ½ citrónu
300 g parmazánu do rizota a na posypání
¼ lžičky rozmarýnu
¼ lžičky šalvěje
pepř
sůl
panenský olivový oleje na polití rizota

Ve větší pánvi rozpustit máslo, přidat olivový olej, cibuli pomalu osmažit, než začne měnit barvu, přidat česnek, přidat rýží, smažit až začne praskat.
Přidat víno, nechat téměř vyvařit, občas míchat. Přidat rozmarýn, šalvěj.
Postupně přilévat vývar po velkých sběračkách vývar, podle toho, jak se odvařuje.
Když je rýže vařená (cca 22 minut) odstavit z plotny. V rýži by mělo být tolik vývaru, aby byla kašovitá.
Rizoto přendat do mísy, vmíchat citrónovou šťávu, 1 lžíci másla, 2 lžíce parmezánu.
Prezentace: do středu talíře položit porci rizota, na rizoto položit 3 lístky kadeřavé petržele, kolem rizota přidat malé menší množství omáčky. Na stůl položit misku s parmezánem, postavit lahev panenského olivového oleje.
Víno: Chardonnay, pozdní sběr.

Omáčka kolem rizota
½ lžíce másla
½ cibule, drobně nakrájet
1 stroužek česneku, drobně nakrájet
¼ lžičky rozmarýnu
¼ lžičky šalvěje
1/dcl bílého vína
3 dcl silného hovězího vývaru
pepř
sůl
V kastrolu rozpustit máslo, přidat cibuli mírně osmažit, přidat rozmarýn, šalvěj.
Přidat česnek, když zavoní, přidat víno, téměř zredukovat.
Přidat vývar, zredukovat na ¾ dcl, scedit, musí vzniknout omáčka hustější konzistence.  
Scedit, dochutit, pepřem, solí.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme