• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
sobota 03 pro 2022
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

KRÁLÍK BRAILLON

zadní králičí maso
4 dcl vývaru z hlavy, krku, dolních částí běhů, kořenové zeleniny, cibule
1 lžíce směsi dijonské a plnotučné hořčice
3 dcl bílého vína
250 ml smetany
2 lžíce změklého másla
1 lžíce sádla
bageta
hlávkový salát
alobal na vyložení pekáče, alobal potřít máslem, posypat pepřem, solí
pepř
sůl

Maso osolit, opepřit, potřít máslem, hořčicí, nechat 2 hodiny ležet.
Předehřát troubu na 180°C.
Do pekáče položit alobal, přidat sádlo, když se sádlo rozehřeje přidat maso, odkryté péct 7 minut.
Přidat víno, nechat zredukovat na ½, přidat vývar, pekáč přiklopit, péct cca 1 hodinu.
Pekáč vyndat z trouby, vyndat maso, odstranit alobal, do vypečené šťávy, rozpustit připečené kousky, zredukovat na požadovanou hustotu, vmíchat smetanu, dochutit pepřem, solí.
Podávat s hlávkovým salátem, bagetou, maso přelévat omáčkou.
Víno: Tramín.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme