• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
sobota 03 pro 2022
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

ZADĚLÁVANÉ JEHNĚČÍ MASO

1 kg jehněčího
hovězí vývar, na podlévání (raději by měl být použit vývar z bílých kostí)
4 žampióny, oloupat, nakrájet na plátky, (nebo menší hřiby)
½ mrkve, nakrájet na tenké plátky
1 petržel, nakrájet na tenké plátky
1/8 celere, nakrájet na tenké plátky
1 malý květák
kůra z ½ citrónu, nastrouhat
2 lžičky citrónové šťávy
1 lžíce hladké mouky
1 lžíce másla na jíšku
½ lžíce másla na smažení hub
1 lžíce másla na smažení zeleniny
½ lžičky muškátového květu
1 hrst zelené petržele, drobně nakrájet
1 žloutek
bílý pepř
sůl

Květák rozebrat na růžičky, vložit do vařící vody, vařit odkryté, až růžičky změknou, slít.
Maso vložit na 3 minuty do velmi horkého hovězího vývaru vody, až maso zbělá, nevařit, maso vyndat.
Maso nakrájet na kostky, opepřit, osolit.
V kastrole rozpustit 1 lžíci másla, přidat zeleninu, smažit 2 minuty, míchat, přidat maso, podlít vývarem, dusit, až maso změkne.
V dalším kastrole krátce opražit mouku, přidat 1 lžíci másla, míchat 1 minutu, přidat muškátový květ, zamíchat, zředit vývarem, kde bylo namočené maso, promíchat, provařit, scedit k telecímu masu.
Na pánvi rozpustit ½ lžíce másla, přidat houby (pokud to budou hříbky 2 minuty nemíchat), smažit 5 minut, míchat.
Když je maso měkké, maso vyjmout, dát na talíř, omáčku scedit do čistého kastrolu, přidat maso, houby, vařený květák, provařit, dochutit pepřem, solí.
Kastrol odstavit z plotny, vmíchat žloutek.
Příloha: houskové knedlíky, bramborové noky.
Víno: Cabernet Sauvignon; Merlot.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme