• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
neděle 07 srp 2022
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

Doba vložení vybraných druhů koření, zeleniny a dochucovadel do pokrmů

Jalovec

ihned na začátku vaření

Kmín

ihned na začátku vaření

Kopr

do hotového pokrmu, nevařit

Křen

do již hotové omáčky, nevařit, zhořkne

Libeček

v průběhu vaření a drobně krájený do již hotové polévky

Majoránka

na konci vaření

Muškátový květ a ořech

do ještě nezředěné jíšky

Nové koření

ihned na začátku vaření

Oregano

do hotového základu

Pažitka

na konci vaření

Pepř

ihned na začátku vaření

Provensálské koření

do hotového základu

Rozmarýn

na konci vaření

Řeřicha

na konci vaření

Tymián

do hotového základu

Saturejka

na konci vaření, nevařit, zhořkne

Šalvěj

do hotového základu, na masa

Zelená petržel

na konci vaření

 

Cukr

na začátku vaření, nejlépe nechat zkaramelizovat

Sójová omáčka

na začátku vaření

Sůl

základní množství na začátku vaření

Víno

na začátku vaření, nechat zredukovat

Worcesterská omáčka

na konci vaření

 

 

 

 

 

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme