• O portálu

    Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

    Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

    Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

    Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
čtvrtek 21 lis 2024
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Vytisknout

DUŠENÍ MASA a ZADĚLÁVÁNÍ

DUŠENÍ MASA
V české kuchyni patrně nejčastější úprava potravin, zejména mas. Před dušením je třeba maso prudce a krátce osmažit na tuku, aby se při následné tepelné úpravě dušením nevyluhovaly živiny. Masa dusíme na zeleninových základech, které se následně podílejí na chuti připravovaného pokrmu. Maso se pak dusí ve vlastní šťávě, nebo je podléváno vždy horkou tekutinou. Buď vodou, nebo vývarem. Studená voda by způsobila ztvrdnutí masa.

ZÁKLADY
Cibulový základ - oloupaná, drobně krájená cibule osmažená na tuku, nejlépe na sádle. Připravujeme světlý, světlehnědý nebo tmavý cibulový základ.
Paprikový základ - oloupaná, drobně krájená cibule osmažená na tuku, nejlépe na sádle. Do zpěněné nebo do světlehněda osmažené cibule je vmíchána mletá sladká paprika. Krátce zamícháme, aby se paprika rozpustila v tuku, a ihned zalijeme horkou tekutinou, aby se paprika nepřipálila.
Zeleninový základ - oloupaná, drobně krájená cibule, drobně krájená kořenová zelenina (mrkev, petržel (pastiňák), celer) osmažené v tuku. Nejdříve smažíme kořenovou zeleninu, pak přidáme cibuli. Při přípravě zeleninového základu je vhodné v nádobě nejdříve zkaramelizovat necelou lžičku cukru, pak přidat tuk a zeleninu. 

Do základu pak vkládáme krátce osmažené maso a dusíme ve vlastní šťávě, nebo podléváme malým množstvím horké tekutiny – voda, vývar. Dušené maso by mělo být ponořeno do 1/3 své výšky.

ZAHUŠŤOVÁNÍ DUŠENÝCH POKRMŮ
Hotové dušené maso vyjmeme z nádoby a připravíme omáčku. Pokud je základu dostatečné množství, není šťávu potřeba zahušťovat, nebo základ po vyjmutí částí koření rozmixujeme. Jinak šťávu zahušťujeme.

Přidáním opražené hladké mouky
Základ vydusíme na tuk, přidáme prosátou praženou mouku a mouku osmažíme jako při přípravě jíšky. Po osmahnutí mouky s tukem přidáme za stálého míchání vývar a provaříme nejméně 35 minut. Tímto způsobem se zahušťují guláše, omáčky k plátkům masa, a roládám.

Zahuštění jíškou
Tradiční a osvědčený způsob zahuštění dušeného pokrmu. Jíšku připravíme zvlášť. Hladkou mouku opražíme, přidáme stejné váhové množství tuku a připravíme jíšku. Tu pak přidáme do základu a ředíme vývarem. Provaříme nejméně 35 minut.
 
Zahuštění zálivkou, tzv. záklechtkou, není doporučováno. Mouka je rozmíchána v tekutině, vpravena do základu a je přidáno požadované množství vývaru. Vzhledem k tomu, že nedojede k osmažení mouky, ta nabobtnává a ani následné prováření vývaru zcela neodstraní moučnou pachuť. Zahuštění zálivkou je bohužel častá praxe českých restaurací, a když přičteme nedostatečné provaření, zpravidla ne déle než 5 minut, máme na světě proslulý český restaurační klih, vynález českých gurmetů 21. století.

Zjemňování
Hotové šťávy zjemňujeme kysanou nebo sladkou smetanou, máslem, žloutky. Přísady na zjemňování se přidávají až když je nádoba s pokrmem mimo přívod tepla a pokrm se již nevaří.

Dušení ryb
Do pekáče vytřeného máslem vložíme drobně krájenou cibuli, drobně krájenou a na másle osmaženou kořenovou zeleninu, bobkový list, porce ryby, zalijeme do poloviny rybím vývarem, bílým vínem a zakryté v rozehřáté troubě dusíme do měkka. 

ZADĚLÁVÁNÍ
Zpravidla se vaří více surovin společně, maso, zelenina, houby, nakrájené na kostky. Typickým kořením je muškátový květ nebo muškátový oříšek, bobkový list. Šťáva je pak zahuštěna jíškou a dobře provařena. Na závěr je šťáva zjemněna mlékem, máslem, žloutky a jsou do ní vloženy vařené suroviny.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme