• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
sobota 03 pro 2022
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

CIBULOVÁ MARMELÁDA

2 kg červené cibule, oloupat, nakrájet na tenké plátky
4 stroužky česneku, nakrájet na tenké plátky
2 červené papriky, nakrájet na tenké proužky
120 g másla
5 lžic olivového oleje
6 lžic nerafinovaného cukru
1 lžíce tymiánových lístků
¼ lžičky chilli lupínků
7 dcl červeného vína (Svatovavřinecké)
3 dcl octa z červeného vína
2 dcl portského
pepř
sůl

1. V kastrolu rozehřát olej a máslo, přidat cibuli, dobře promíchat, aby se cibule obalila máslem, smažit 6 minut.
2. Přidat česnek.
3. Když česnek zavoní, přidat cukr, tymián, chilli, pepř, sůl.
4. Snížit teplotu, dusit 40 minut, občas míchat.
5. Přidat víno, ocet, portské, vařit na mírném ohni odkryté 25 minut, občas míchat.
6. Dochutit pepřem, solí.
Cibule má mahagonovou barvu a tekutina je zredukována cca na 1/3.
Jako příloha k pečeným a vařeným masům.
Prezentace: porce cibulové marmelády sypat proužky červené papriky.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme