• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
sobota 03 pro 2022
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

KUŘE ZAPEČENÉ S KVĚTÁKEM

600 g vařeného kuřecího masa
1 střední květák
200 g netučného tvrdého sýra, nastrouhat
2 vejce, rozmíchat
2 lžíce másla
4 lžíce hladké mouky
3 dcl vývaru z květáku
3 dcl nízkotučného mléka
½ lžičky muškátového květu
1 lžíce zelené petržele, drobně nakrájet
sůl

Květák rozdělit na růžičky, vykrojit košťál.
Rozdělený květák i s košťálem vložit do vroucí mírně osolené vody, vařit 20 minut.
Mouku nasucho opražit, zředit mlékem, přidat muškátový květ, promíchat.
Přidat vývar z květáku, provařit do mírného zhoustnutí, odstavit z plotny, vmíchat vejce, máslo, zelenou petržel.
Zapékací misku nebo pekáč vymazat máslem, naskládat kousky drůbežího masa, růžičky květáku, zalít směsí provařené mouky, posypat sýrem, dát zapéct, až povrch zrůžoví.

Doporučujeme