• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
středa 12 pro 2018
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

ROLOVANÁ JEHNĚČÍ PLEC NA VÍNĚ

1,5 kg jehněčí plece
1 lžíce sádla
6 dcl drůbežího vývaru
4 dcl bílého vína (Müller Thurgau)
1 mrkev, nakrájet na kolečka
2 cibule, nakrájet na silnější proužky
5 stroužků česneku
4 rajčata, oloupat, odstranit bílou dužinu, drobně nakrájet
12 černých oliv, přepůlit
1 lžíce sardelové pasty
1 lžíce citrónové kůry
2 lžičky provensálského koření
½ lžičky tymiánu
½ lžičky chilli
pepř
sůl

Maso rozložit, z obou stran opepřit, osolit.
Maso z jedné strany potřít sardelovou pastou, posypat 1 lžičkou provensálského kořením, chilli, ½ citrónové kůry, maso pevně srolovat, upevnit provázkem.
V pekáči rozehřát sádlo, maso osmažit ze všech stran, maso vyndat, položit na talíř.
Přidat mrkev, smažit 3 minuty, míchat, přidat cibuli, smažit 4 minuty, přidat ½ citrónové kůry, 1 lžičku provensálského koření, tymián.
Přidat víno, zredukovat na ¼.
Přidat rajčata, olivy, vrátit maso i se šťávou, kterou pustilo.
Přidat vývar tak, aby maso bylo z ½ ponořené, přivést k varu, zakrýt, dát do trouby rozehřáté na 160°C, dusit 2,5 hodiny, občas podlít horkým vývarem.
Měkké maso vyndat, dát na talíř, přikrýt alobalem, nechat 10 minut.
Odstranit provázek, nakrájet na plátky
Příloha: vařená rýže.
Prezentace: do středu talíře položit dušenou zeleninu s omáčkou, na zeleninu položit plátek masa, rýži dát
Víno: Frankovka, pozdní sběr.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme