• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
úterý 22 led 2019
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

CONSOMMÉ Z RYBY

2 l vody
2 kg ryby (losos) (hlavy - bez žaber a očí, kosti, ocasy)
4 velké pórky, hrubě nakrájet
3 celerové stonky, hrubě nakrájet
2 cibule, hrubě nakrájet
2 mrkve, hrubě nakrájet
2 cm zázvoru drobně nakrájet
1 lžíce zelené petržele, drobně nakrájet
½ lžičky tymiánu
5 koriandrových semen
½ lžičky soli
5 dcl bílého vína (Rulandské bílé)
2 l vody
1 bílek na vyčištění vývaru

Ozdoba
½ hrnku šlehačky
60 dkg kaviáru
čerstvý kopr, drobně nakrájet

CONSOMMÉ
1. Rybí ořez, dát do hrnce, přelít vodou, dát vařit, odstranit pěnu.
2. Přidat zbylé položky. Pomalu vařit 30 minut.
3. Scedit a vývar odvařit ještě 15 minut, vychladit.
4. Odstranit tuk z povrchu vývaru.
5. Vývar vyčistit bílkem, scedit.
6. Consommé ohřát.
Prezentace: Do talíře dát consommé, doprostřed lžíci šlehačky, na ní lžičku kaviáru, posypat koprem.

Čištění bílkem
Našlehat bílek do emulze.
Studený vývar dát na plotnu, vmíchat našlehaný bílek, přivést k varu, občas zamíchat, v okamžiku, kdy se vývar začne vařit, sundat z plotny a nechat bez míchání vychladnout, scedit.
Bílek na sebe naváže nečistoty a usadí se u dna nádoby.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme