• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
neděle 29 bře 2020
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

MAZANEC

370 g hladké mouky
370 g hrubé mouky
130 g práškového cukru
1 balíček vanilkového cukru
170 g másla, rozkrájet
0,5 l mléka
4 lžičky cukru
4 žloutky
1 vejce
40 g droždí
50 g půlených mandlí
50 g hrozinek, namočit v trošce rumu nebo červeného vína
kůru z ½ citrónu
špetka soli
tuk na vymazání plechu

Připravit kvásek: do mísy dát trochu hladké mouky, přidat droždí, 4 lžičky cukru, trochu vlažného mléka, promíchat, posypat trochou hladké mouky, zakrýt utěrkou, nechat 20 minut kynout.
Zatímco kvásek kyne prosít do mísy mouku, přidat sůl, máslo, citrónovou kůru, práškový cukr, vanilkový cukr, ve zbytku mléka rozmíchané žloutky, přidat vykynutý kvásek, hrozinky, polovinu mandlí.
Vypracovat hladké tuhé těsto. Přikrýt utěrkou, dát kynout na 1 hodinu. V době kynutí těsto dvakrát promíchat (ztužit).
Z vykynutého těsta udělat bochánek a dát na plech vymazaný tukem.
Bochánek pomazat rozmíchaným vejcem, posypat zbylou polovinou mandlí nakrájených na nudličky.
Plech s mazancem vložit do trouby rozehřáté na 180°C, péct do zlatova cca 45 minut.
Hned po upečení pocukrovat.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme