• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
neděle 29 kvě 2022
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

NADÍVANÉ TELECÍ HRUDÍ

80 dkg telecího hrudí bez kostí
hovězí vývar na podlévání
½  mrkev, hrubě nakrájet
1 petržel, hrubě nakrájet
1/8  celeru, hrubě nakrájet
1 cibule, hrubě nakrájet
4 zrnka celého pepře
1 lžíce másla
pepř
sůl

Nádivka
2 žloutky, vyšlehat sníh
2 bílky
4 lžíce smetany nebo mléka
½ lžičky muškátového květu
10 dkg strouhanky
kůra ze ¼ citrónu
Suroviny, až na sníh a strouhanku, dobře promíchat. Vmíchat strouhanku a na závěr sníh.

V mase vyříznout kasu, naplnit nádivkou, zašít.
Maso opepřit, osolit.
Maso položit do pekáče na mřížku nebo kosti, zašitým otvorem nahoru, přidat mrkev, celer petržel, cibuli, celý pepř.
Podlít horkým vývarem, péct při 180°C. 
Po 15 minutách pečení, obrátit maso otvorem dolů, péct 1 hodinu.
Maso opět obrátit, péct 20 minut.
V průběhu pečení maso podlévat horkým vývarem.
Maso vyjmout, odstranit nit, nakrájet na plátky.
Vývar scedit do kastrolu, provařit, ochutit pepřem, solí, odstavit z plotny, vmíchat máslo.
Příloha: vařené brambory, bramborová kaše.
Víno: Chardonay, pozdní sběr.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme